Podběl lékařský - Tussilago farfara L.

 

Už latinský název vypovídá o jeho využití: "tussi" znamená kašel a "ago" je hnát ve smyslu odhánět. Slovo "farfara" souvisí s latinskýcm "far", což znamená mouka, patrně kvůli plstnatému rubu listů.

Zářivě žluté květy mají báječnou schopnost uvolňovat hleny a působí protizánětlivě zejména při zánětu průdušek (bronchitida), kataru hrtanu a hrdla, při astmatu, zápalech pohrudnice i při začínající tuberkulose plic. Při zdlouhavém a trýznivém chrapotu pomáhá pití horkého čaje z květů oslazeného medem několikrát denně. 

Listy vyrůstají po odkvětu, jsou zelené z rubu stříbřitě bílé a používáme je na přípravu polévek a jarních salátů. Obsahují vitamín C. Mají dokonce více účinných látek než květy, proto sbíráme k sušení i je a připravujeme čaje ze směsi květů a listů. 

Způsoby užívání:

čaj: jedna vrchovatá čajová lžička květů (nebo směs květů a listů v poměru 50:50) spaříme 1/4l vody a krátce luhujeme

obklad: čerstvé listy rozmělníme-rozmačkáme na kaši a přiložíme 

koupel nohou: dvojitou plnou hrst listů spaříme a necháme krátce vyluhovat, nohy koupeme 20minut

inhalace: vrchovatá pol. lžíce květů a listů spaříme a vdechujeme páry pod ručníkem několikrát denně

čerstvá šťáva: umyté čerstvé listy odstředivkou zbavíme šťávy

čajová směs proti kašli a chrapotu: rovný díl květu a listu podbělu, květ divizny, nať plicníku lékařského a listy jitrocele kopinatého. Dvě čajové lžičky směsi spaříme v 1/4l vody. Denně pijeme po doušcích 3 šálky teplého čaje slazeného medem.

sirup z listů podbělu pro ochranu v období chřipek a osvědčený při chorobách plic, průduškových katarech (bronchiální katar). Do hliněného hrnce nebo do sklenice do okurek klademe postupně vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru, necháme usadit a postupně doplňujeme až je nádoba plná, dobře utěsníme (dvě nebo tři vrstvy celofánu) a postavíme v zahradě na chráněné místo do jámy v zemi. Na to položíme desku a celé zasypeme zeminou. Rovnoměrná teplota vyvolá kvasný proces. Po osmi týdnech sklenici vykopeme a získáme sirup, který jednou či dvakrát převaříme. Vychlazený plníme do sklenic se širokým hrdlem. Užíváme po lžičkách.

Recepty a návody:

Těžká onemocnění plic, růže, poranění tkání doprovázené modročervenými otoky, i zánět hlenovitých váčků spolehlivě pomáhají léčit listy na kaši rozmělněné a přiložené na prsa (nemoci plic) nebo na postižené místo. Léčivé účinky těchto obkladů z kaše jsou obdivuhodné.

Při chronickém zánětu průdušek (chronická bronchitida) provázené opakujícím se záchvatem, obtížném dýchání (záducha), se mají vícekrát během dne vdechovat páry z podbělu ze směsi listů a květů. V krátkém čase se dostaví úleva.

Těm kdo trpí astmatem, má trvalé poškození průdušek a lidem s těžkostmi pokouření, vynikajícím způsobem poslouží na jaře dvě až tři lžičky čerstvě vytlačené šťávy z listů, kterou pijeme v masovém vývaru nebo v teplém mléce. 

Při zánětu žil pomáhá mast z čerstvých rozmělněných listů a čerstvé smetany, tu natíráme na zanícené místo a zlehka zavážeme ručníkem. 

Bolest ucha odstraní  šťáva vytlačená z listů podbělu přímo do ucha.

 

Česnek medvědí - Alium ursinum L.

Má v podstatě všechny vlastnosti jako běžný česnek, ale je mnohem léčivější, proto je vhodný pro omlazující kůry, kůry k odstranění škodlivin z těla i na léčení chronických nemocí.

Sušené listy rychle ztrácejí své účinky, proto se pro jarní pročišťovací a odhleňovací kůry používají čerstvé listy. Drobně krájené je dávám na chleba s máslem, jako koření do polévek, sypeme jimi brambory a podobná jídla. Můžeme z nich připravit i salát nebo špenát, který je dobré připravit kombinací s kopřivou. 

Mladé listy sbíráme v dubnu a květnu před rozkvětem, cibulky pak na podzim a můžeme je používat stejně jako běžný česnek setý. 

Máte citlivý žaludek a nemůžete česnek přímo? Nevadí, nakrájejte jej na drobno, přelijte vřelým mlékem, nechte louhovat 2-3hodiny a tekutinu pak pít po doušcích.

Má výborné účinky na žaludek a střeva, vhodný při akutních i chronických průjmech s plynatostí a kolikami. Také při křečovitých zácpách nebo jiných chorobách střev. Pomáhá zbavovat tělo škrkavek a hlístů, zlepšuje se celková výkonnost střev a ztrácí se obtíže s trávením u starších lidí i přejídačů. Polevují i žaludkem vyvolané potíže se srdcem, nespavost, vysoký krevní tlak, závratě, pocity tlaku v hlavě a vápenatění cév či úzkosti. Čerstvě posekané listy pročišťují ledviny a močový měchýř. Šťáva z čerstvých listů pomáhá hojit dlouho nehojící se rány, i onemocnění věnčitých cév. Čistí krev i chronicky nečistou kůži. V podstatě čistí a léčí celé tělo, odstraňuje a odplavuje staré usazeniny škodlivin i ztvrdlé usazeniny v dutinách, cévách i střevech a všechny jedovaté látky. Nejlépe ze všech rostlin uzdravuje a čistí střeva, žaludek a krev.

 

Recepty a návody k užívání

Česneková tinktura- příprava- drobně krájené listy nebo cibulky naplníme volně až po hrdlo do láhve, zalijeme 38-40% režnou nebo jinou domácí pálenkou, postavíme na 14dní na slunce nebo teplé místo (u kamen) Užívání- 10-15kapek do vody. Účinky- výborně podporuje paměť, zabraňuje vápenatění cév (arteriosklerosa) a zbavuje mnoha jiných těžkostí

Česnekové víno- plnou hrst listů drobně pokrájíme, krátce povaříme ve 1/4l bílého vína, osladíme podle chuti medem nebo sirupem a obden pomalu po doušcích popíjíme. Víno je zázračným lékem pro všechny staré lidi, kteří mají trvale zahleněné průdušky a tím ztížené dýchání. I při zastaralém kašli se zahleněním průdušek se plíce uvolňují a mizí i dýchavičnost. Vřele je doporučován i při tuberkulose a vodnatelnosti.

 

Sběr-

sbíráme brzy po vyrašení až po velké vzrostlé listy, poznáme jej spolehlivě podle silné česnekové vůně, obvykle je zarostlá velká plocha. Na jižní Moravě roste prakticky už od února (pokud neleží sníh) a sbíráme dokud nekvete. Rostlina kvetením účinky neztrácí, ale nemá už takovou sílu. Nesušit! Pokud chceme používat jako koření, doporučuji zamrazit nejlépe už drobně nakrájené.

Cibulky jsem nezkoušela, ale lze přesadit do zahrady na stinné vlhké místo, sbírat až po několika letech, až se česnek v zahradě "zabydlí". 

 

 

 

 

 

Už existuje tolik názorů, jaký má člověk být, že nejlepší uděláme, když zůstanem, jací jsme.

J.Čapek