Jitrocel kopinatý - Pluntago lanceolata L.

Používat můžeme dva druhy jitrocele, jak Jitrocel kopinatý, tak Jitrocel větší. Rostou ve stejných lokalitách a mají shodné účinky. 

 

Jitrocel se v první řadě používá k léčení dýchacích orgánů, zvláště v silném zahlenění, kašli, černém kašli, plicním astmatu i tuberkulóze plic. Používat můžeme celou rostlinu, kořen, listy i květy a semena. Čistí krev, plíce, žaludek jako žádná jiná rostlina. Je důležitá pro lidi, kteří mají špatnou krev nebo málo krve, slabé plíce a ledviny, bledý vzhled, dostávají vyrážky a lišaje, pokašlávají, chraptí, zůstávají hubení. Podporuje zdravý vývoj slabých dětí. Při Bronchiálním astmatu, onemocnění jater a měchýře pomáhá směs jitrocele a mateřídoušky ve stejném poměru. Do šálku studené vody dáme kolečko citronu (z obchodu bez slupky), jednu vrchovatou kávovou lžičku kandysovaného cukru, necháme pomalu přijít do varu a necháme 4x-5x vzkypět. Odstavíme a pak tam přidáme 1 kávovou lžičku čajové směsi, louhujeme asi půl minuty. Při těžkých případech připravujeme 4x-5xdenně čerstvý čaj. Pije se tak horký jak jen to člověk snese.

Semeno jitrocele působí proti tvorbě kaménků. Denně se užívá 8gramů. Sirup z jitrocele čistí krev od nečistot a choroboplodných látek. Správně bychom jej měli užívat stále, 1pol. lžíci před jídlem, děti 1čajovou lžičku. 

Listy jsou oblíbeným léčivým prostředkem na rány. Rozmačkané čerstvé listy přiložíme na ránu, ovážeme a necháme působit. Rány po bodnutí hmyzem, řezné rány i pokousání psem či hadem se hojí bez zanícení. Hojí rychle o otoky a puchýře od bot. Dokáže léčit a rány, které mokvají, stále se otvírají (jako bércové vředy, stále drážděné odřeniny) i zatuhlá a zduřelá místa v hojící se tkáni. Doporučuje se i při trombóze. 

 

čajový nálev: 1vrchovatou čajovou lžičku krátce spaříme 1/4l vroucí vody, necháme vylouhovat jen krátce

obklad z listů: čerstvé listy omyjeme, na desce válečkem na nudle rozválíme na kaši a přikládáme na postižené místo

 

jitrocelový sirup 1: dvě vrchovaté dvojhrstě jitrocele kopinatého nebo většího umeleme na masovém mlýnku. Do kaše přidáme trochu vody, 300g cukru 250g včelího medu. Za stálého míchání všechno vaříme na mírném ohni (asi bych to dala do vodní lázně) až vznikne zahuštěná tekutina. Horkou ji plníme do sklenice a po vychladnutí dáme do ledničky.

jitrocelový sirup 2: umyté listy ukládáme ve vrstvách s cukrem do sklenice na okurky a všechno řádně stlačíme. Hmota se postupně usazuje, následující dny vrstvy doplňujeme, až je sklenice plná. Pak ji trojnásobně uzavřeme celofánem. Uložíme na chráněné místo v zahradě do jámy, nahoru dáme desku, zatížíme kamenem a zasypeme zeminou tak, aby deska i kámen byly viditelné. Po třech měsících vyjmeme a dále zpracujeme. Pokud toto nejde, můžeme dát sklenici na teplé místo na slunce do doby, než se sirup usadí u dna. Další postup je shodný pro oba způsoby kvašení: listy vylisujeme ovocným lisem (ne přes hadřík), převaříme, naplníme do lahví a dobře uzavřeme. 

Mateřídouška úzkolistá - Thymus serpyllum L. sp. coll.

Pokud jste v Břeclavi, máme mateřídoušky plno v lese Na Valtické, na pískových travnatých cestičkách v borovém lese

Výborná pro léčení dětí

čajový nálev: vrchovatou čajovou lžičku spaříme 1/4l vroucí vody, krátce vylouhujeme

přísada do koupelí: pro plnou koupel použijeme 200g čerstvých bylinek

tinktura: za slunečného poledne nasbírané bylinky naplníme volně do láhve až po hrdlo a zalijeme 38-40%režnou nebo jinou rovnocennou pálenkou. Necháme stát 14 dní na slunci.

olej: v poledním slunci nasbírané bylinky naplníme volně do láhve po hrdlo a zalijeme za studena lisovaným panenským olivovým olejem do výše dvou prstů nad bylinky. Necháme stát 14 dnů na slunci nebo u kamen

bylinný polštářek: dobře usušené celé voňavé bylinky se napěchují do plátěného polštářku, který zašijeme. Sbíráme za slunečného poledne

sirup: na slunci nasbíranou nať a květy při ukládání do sklenice mírně navlhčíme mokrou rukou. Vrstvy zasypeme přírodním cukrem a silně stlačíme. Celé necháme stát asi tři týdny na slunečném místě. Stonky a květy jsou po scezení prosycené cukrem, proto je propláchneme vodou a tu přilijeme do sirupu. Potom  tekutinu za stálého míchání na slabém ohni odpařujeme -!nesmíme ji vařit!. Sirup nesmí být hustý ani řídký, proto jej necháme na zkoušku jednou či dvakrát vychladnout.

 

Při žaludečních, menstruačních či jiných břišních křečích můžeme mateřídoušku doporučit zevně i vnitřně. Denně pijte dva šálky čaje. Zevně přikládejte polštářek  z bylinek. Před spaním se hrnci polštářek nahřeje a přiloží  na žaludek nebo na břicho. Stejně je možné použít polštářek při opuchlinách a pohmožděninách. 

Onemocnění dýchacích cest je mateřídouška s jitrocelem osvědčeným prostředkem. Čaj z mateřídoušky a jitrocele s citronem pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i černém kašli. Připraví se 4x-5x denně čerstvý. Je účinný i při nebezpečí zápalu plic, to se pije každou hodinu po doušcích. 

Tinktura se používá pro masírování oslabených končetin u slabě vyvinutých dětí a při onemocněním sklerosou multiplex

Koupele výborně pomáhají nepokojným a nervózním dětem pro zdravý klidný spánek. Působí i na deprimované a nervově podrážděné dospělé. Po krátkém čase se cítí opět zdraví. 

Sirup je výborný při prochladnutí, kdy se užívá před jídlem.

 

 

 

 

 

Už existuje tolik názorů, jaký má člověk být, že nejlepší uděláme, když zůstanem, jací jsme.

J.Čapek